0
فیلتر محصولات
قیمت
تومان تومان
سایز توپ
برند
بیشتر... کمتر
کیفیت
فیلتر

توپ والیبال


خرید توپ والیبال اصل همراه با راهنمای خرید 

امروزه والیبال یکی از ورزش‌های پرطرفدار در جهان به شمار می آید. هیچ کس نمی تواند این موضوع را نفی کند که مهمترین بخش ورزش والیبال ، توپ آن است. والیبال در اواخر قرن 1800 ساخته شد و بدیهی است که همواره توپ والیبال از ارکان مهم این ورزش به شمار می رود.  چه در یک تیم حرفه ای والیبال باشید و یا تنها به والیبال علاقه مند باشید باید بدانید که یادگیری و مهارت بالا در نحوه مانور دادن و کنترل توپ والیبال هدف اصلی هر بازیکنی در این ورزش است. چالش برانگیزترین و لذت بخش ترین قسمت بازی استفاده از توپ و مسلط شدن به آن است. در این مقاله توضیحات کاملی را درباره انواع توپ والیبال، و تفاوت های توپ والیبال داخل سالن با توپ والیبال ساحلی را بیان می کنیم.

توپ والیبال

تاریخچه توپ والیبال

ورزش والیبال توسط شخصی به نام ویلیام جی مورگان در سال 1895 ابداع شد، در آن زمان، تعدادی توپ والیبال برای انتخاب وجود داشت اما آنها دقیقاً برای ورزش والیبال ساخته نشده بودند. بنابراین یک توپ والیبال  مناسب مورد نیاز بود که بتواند حرکات مختلف بازیکنان را برای مدیریت توپ پشتیبانی نماید. توپ والیبال مورد نظر ویلیام جی مورگان می بایست سبک بوده تا در هوا نگه داشته شود و از طرفی نباید آنقدر سبک باشد که به راحتی توسط باد جابه جا شود. در آن زمان هیچ توپی وجود نداشت که کاملاً مطابق با خواسته ی مورگان باشد. در ابتدا بازیکنان و تیم ها از توپ های والیبالی استفاده می کردند که ساخته شده از لایه ی توپ بسکتبال بود. با این حال به این نتیجه رسیدند که لایه ی توپ بسکتبال به دلیل کمبود وزن در هوا بسیار کند است. برخی از بازیکنان سعی کردند با تعویض توپ بسکتبال از توپ های موقت استفاده کنند. این مورد نیز خیلی خوب کار نکرد زیرا توپ ها برای حفظ هوای مورد نیاز برای جایجایی بسیار سنگین بودند.

توپ والیبال - 2

توپ والیبال استاندارد

پیکربندی اولیه توپ والیبال  شامل یک لایه لاتکس بود که از ماده ای شبیه به لاستیک دوچرخه ساخته شده بود. لایه دوم سفیدی روی لایه لاتکس را احاطه کرده بود. و لایه سوم که همان لایه نهایی بود، از چرم دور توپ دوخته شده بود. چیزی که در توپ های والیبال تغییر کرده است، پانل بیرونی این توپ هاست. در اصل پوشش بیرونی چرمی با ساختار 18 پانل به لایه داخلی دوخته می شد. به توپ های والیبال قدیمی نگاه کنید، این توپ ها دارای ظاهری بسیار تمایز هستند ، شاید اولین چیزی که برای شما جالب باشد حک شدن آرم ها و رنگ های مختلف روی این توپ بوده است که البته با داشتن پانل های فراوان توپ کار آسانی بوده است. در سال 2008 و با شروع بازهای المپیک ظاهر توپ های والیبال تغییر کرد؛ که انگیزه ی اصلی این تغییر بازی های المپیک بود که آن سال برگزار می شد.  

میکاسا پیشرو در دنیای ورزش والیبال بوده و توپ والیبال اصل میکاسا در جهان شناخته شده است. این برند در سال 2008 طراحی جدیدتری از توپ والیبال را به نمایش گذاشت، که امکان تماس بهینه دست با توپ را فراهم می کرد. این طرح جدید دارای 8 پنل بود. پس از آزمایش، ثابت شد که توپ جدیدتر با پنل کمتر، دقت بیشتری را به بازیکنان ارائه می دهد. جالب اینجاست که این اولین باری بود که طراحی توپ والیبال در طول تاریخ 100 ساله خود در این ورزش تغییر کرد. از سال 2008 تا کنون توپ های مدرن تری طراحی و ساخته شده است.

توپ والیبال - 3

توپ والیبال ساحلی

وقتی صحبت از والیبال به میان می‌آید، محیط انجام این ورزش نیز اهمیت پیدا خواهد کرد. همانطور که می دانید توپ های والیبال داخل سالن در محیط باز مانند ساحل شنی کاربردی نخواهد داشت. هر دو نوع محیط داخل سالن و ساحل شنی در ورزش والیبال نیاز به توپ مخصوص خود و همچنین تجهیزات متناسب با آن محیط دارند. اگر در حال انجام ورزش والیبال هستید، مهم است که با تجهیزات مناسب تمرین کنید، که این شامل توپی است که برای  استفاده در محیط مورد نظر شما طراحی شده است. انتخاب صحیح نوع توپ می تواند کل بازی شما را تحت تاثیر قرار دهد و برای شما یک برگ برنده برای پیروزی در آن مسابقه شود. توپ والیبال ساحلی از نظر اندازه کمی بزرگتر از توپ های داخل سالن است و همچنین دارای بافت خشن تری می باشد. این پوشش کاملاً مطابق با نیازهای فضای باز در ورزش والیبال ساحلی است.

توپ والیبال ساحلی

تفاوت والیبال ساحلی و توپ والیبال

تفاوت عمده ی والیبال ساحلی و توپ والیبال داخل سالن به میزان psi آنها برمی گردد. تفاوت در psiبه دلیل سطحی است که توپ باید در آن کارایی خود را حفظ کند. شن و ماسه بسیار متفاوت از کفپوش داخل سالن است.

مشخصات توپ والیبال

توپ والیبال ترکیبی از دو یا سه رنگ مختلف هستند یا می توانند کاملا سفید باشند. به طور کلی در ورزش والیبال دو نوع سبک مختلف وجود دارد: جوانان و بزرگسالان.

  •         توپ والیبال جوانان برای استفاده در محیط داخل سالن دارای اندازه ی 63 تا 65 سانتی متر و وزن 260-280 گرم است. فشار داخلی این توپ ها 4.3 psi یا 0.30 کیلوگرم بر سانتی متر مربع تنظیم شده است.
  •         توپ والیبال بزرگسالان  برای استفادهدر محیطداخل سالن دارای اندازه ی 65 تا 67 سانتی متر و وزن 260 تا 280 گرم است .  psi آنها 4.3 تا 4.6 یا 0.3 تا 0.325 کیلوگرم بر سانتی متر مربع است.

مشخصات توپ والیبال 

هنگام نگاه کردن به اعداد، تفاوت زیادی بین حجم توپ والیبال مشاهده نمی کنید، اما برای سبک های مختلف بازی بزرگسالان در مقابل جوانان، این اندازه ها قابل توجه هستند. به یاد داشته باشید که جوانان باید بتوانند توپ را با کف دست در دست بگیرند و آن را روی تور بفرستند. داشتن اندازه کمی کوچکتر، با psi کمتر می تواند به طور قابل توجهی به آنها در انجام این کار کمک کند. حتما متوجه شده اید که هر دو توپ بسیار ساده و سبک هستند. این برای سهولت حرکت توپ ها در طول یک بازی پر انرژی بوده که زمان بندی در آن بسیار مهم است.

استانداردهای توپ والیبال ساحلی

در بازی والیبال ساحلی عناصر زیادی در فضای باز وجود دارد، و توپ باید در شرایط جوی متفاوتی قرار بگیرد که مانند محیط داخل سالن نیست. شرایط جوی مانند گرمای خورشید، اشعه ماوراء بنفش، شن و ماسه و ... اینها نیاز psi  یا همان فشار داخلی این توپ ها را کاملاً تغییر می دهند.

  •          توپ های والیبال ساحلی دارای اندازه ی بین 66 تا 68 سانتی متر است ، همچنین جرم کلی آنها 260 تا 280 گرم است . میزان  psi در توپ والیبال ساحلی روی 2.5 تا 3.2 کیلوگرم بر سانتی متر مربع تنظیم شده است.

توپ والیبال خوب

انواع توپ والیبال خوب را در این بخش از مقاله بررسی خواهیم کرد. تمام بازیکنان حرفه ای توپ های والیبال مورد علاقه خود را دارند. توپ های والیبال حرفه ای برای راحتی، سهولت بازی و مدیریت خوب محیط طراحی شده اند. در اینجا دو ​​توپ برتر والیبال داخل سالن و تاریخچه آنها آورده شده است.

1.     تاچیکارا یک شرکت ژاپنی است که برای اولین بار در سال 1915 تاسیس شد. آنها به طور کلی در تجهیزات ورزشی تخصص دارند، اما تخصص اصلی این برند تولید توپ والیبال خوب است. در واقع، این چیزی است که آنها بیشتر به آن معروف هستند. برند تاچیکارا، توپ رسمی والیبال زنان NAIA و والیبال رسمی چین، اقیانوسیه، آفریقا، کانادا و اروپا هستند. آنچه در مورد توپ والیبال تاچیکارا مورد توجه است، توجه به سبک بازی لمسی و نحوه عملکرد کامل پوشش بیرونی برای مدیریت دقیق توپ در طول یک بازی پر انرژی است.

توپ والیبال  تاچیکارا

2.    میکاسا ، توپ‌های والیبال میکاسا توپ‌های رسمی است که توسط FIVB در مسابقات جهانی استفاده می‌شود. همچنین در بازای های المپیک 2012 و 2016 لندن به عنوان توپ رسمی مسابقات والیبال استفاده شد. طراحی توپ والیبال میکاسا 8 پنلی است که دارای فرورفتگی های آیرودینامیکی خاصی در سراسر بدنه بیرونی خود می باشد. این فرورفتگی ها کار با توپ را بسیار آسان تر می کند. برند Mikasa بر ارتقای بازی به سطح بالاتر تمرکز دارد. توپ های ساخته شده در این شرکت دارای یک پوشش انحصاری میکرو فیبر است که نرم و دارای مرکز نایلونی است.

توپ والیبال میکاسا

3.     مولتن ، توپ والیبال مولتن اصلبه ترتیب از سال 1997 و 2001 توپ های رسمی مسابقات تیم های ملی ایالات متحده و تیم های جوانان جهان بود . آنها همچنین در بسیاری از بازی های کنفرانس دانشگاهی مختلف استفاده می شود. از ویژگی های توپ والیبال مولتن کنترل فوق العاده آن است. همچنین ساختار این توپ های والیبال باعث افزایش پایداری آن در هنگام پرواز و دید می شود. چیزی که توپ والیبال مولتن را متفاوت می کند این است که این توپ با توانایی به حداکثر رساندن جریان هوای اطراف خود در هنگام پرواز ساخته شده است و همچنین به راحتی در دست قرار می گیرد .

توپ والیبال مولتن

توپ های برتر والیبال ساحلی

توپ های والیبال ساحلی به گونه ای متفاوت طراحی شده اند تا با محیط بیرون سازگار شوند. توپ ها به طور قابل توجهی بزرگتر از توپ های داخلی هستند و psi پایین تری دارند. جرم این دو به طور کلی یکسان است. در اینجا دو برند برتر در تولید توپ های والیبال ساحلی را معرفی می کنیم.

  1.      میکاسا : یکی از بهترین برندهای توپ والیبال ساحلی است. توپ والیبال میکاسا دارای پوشش کامپوزیت نرم بوده و همچنین توپ رسمی بازی های FIVB است. چیزی که توپ والیبال ساحلی میکاسا را بسیار منحصر به فرد می کند طراحی 10 پانلی و بهبود مقاومت در برابر آب است. همچنین دارای پشتی پارچه ای دوتایی است که کمک می کند تا شکل خود را در طول بازی با شدت بالا حفظ کند.
  2.      ویلسون: ویلسون توپ والیبال دیگری است که به طور خاص برای ساحل و چمن ساخته شده است. دارای نوعی پوشش بیرونی می باشد که نسبت به سایر سبک ها در برابر رطوبت و کثیفی بسیار مقاوم تر است. این چرم به لطف ساختار کامپوزیت میکروفیبر ویلسون قادر به مقاومت در برابر کدر شدن است. همچنین دارای روکش 18 پنلی است که برای دقت و جزئیات با دست دوخته می شود. و می تواند تقریباً هر بازی در فضای باز را که می خواهید اجرا کنید، پشتیبانی کند.

چیزی که در مورد توپ های والیبال ساحلی باید بدانید این است که آنها با مقاومت اضافی در برابر عناصر فضای باز ساخته شده اند. این امر نه تنها مانور دادن آنها را در فضای باز آسان تر می کند، بلکه عمر توپ را برای مدت طولانی تری حفظ می کند .

توپ والیبال اصل از چه موادی ساخته می شود؟

چیزی که توپ والیبال اصل را از توپ های مشابه متمایز می کند، موادی است که از آن ساخته شده است. مواد با کیفیت پایین تر باعث ایجاد توپ های با کیفیت متوسط ​​می شود. اگر به توپ‌هایی تایید شده توسط FIVB یا سایر سازمان‌های حرفه‌ای حامی این ورزش نگاه کنید، متوجه می‌شوید که آنها دارای کیفیت بسیار بالایی می باشند. به طور کلی، سه قسمت مختلف در توپ والیبال وجود دارد:

توپ والیبال اصل

  1. پوسته بیرونی : معمولاً پوسته بیرونی از چرم مرغوب یا یک چرم مصنوعی با کیفیت بالا ساخته شده است. توپ های والیبال داخل سالن از پانل های مختلفی ساخته شده اند که به صورت ایمن به آستر داخلی چسبانده شده اند. چسباندن پانل ها به آستر داخلی موجب  صاف تر شدن درزها می شود. اگر درزها ناهموار باشد، در زمان برخورد توپ به کف سالن باعث می شود به طور سنگینی به زمین برخورد کند، و توپ در جهت غیرمنتظره‌ای منحرف شود. در واقع  صاف بودن لایه ی بیرونی توپ والیبال داخل سالن برای اطمینان از حرکت توپ به شکل پیش‌بینی شده است تا بازیکن بتواند با آن کار کند. این در حالی است که وقتی صحبت از والیبال ساحلی به میان می‌آید، اگر از نزدیک به توپ نگاه کنید نخ ها و سوراخ ها و نحوه چسباندن آن را با پانل ها خواهید دید. در یک والیبال ساحلی، نرمی و لطافت از اولویت بالایی برخوردار نیست.
  2.      هسته :  هسته معمولا از لاستیک ساخته می شود. دلیل این امر وزن بسیار سبک آن است و به یاد داشته باشید که بیشتر توپ های والیبال در محدوده وزنی 260 تا 280 گرم قرار می گیرند. در واقع فضای این موضوع به توپ اجازه می‌دهد راحت‌تر و روان‌تر در هوا پرواز کند، همچنین به بازیکنان این توانایی را می‌دهد که به راحتی با توپ کار کنند و فشار روی عضلات بدن بازیکن نیفتد.
  3.      پانل ها : در گذشته نمای بیرونی یک توپ والیبال دارای 18 پانل در اطراف آن بود. توپ های رسمی بازی های المپیک و سایر لیگ های حرفه ای سه رنگ هستند و دارای 8 پنل می باشند. دلایل مختلفی برای وجود پانل ها وجود دارد اما آنچه مهم است تأثیر آنها  در استحکام توپ است.

آخرین بروزرسانی : 04شهریور1401 - شماره 14010002

ادامه مطلبنمایش کمتر

فهرست

دسته بندی

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود / ثبت نام

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست آرزوها ایجاد کنید.

ورود / ثبت نام